1935 - 1945:
Az ÉLASZ I. osztályától a II. világháborúig
Az ÉLASZ I. osztályú Hatvani VSE 1936-ban |
Bár az erősödés jelei az 1935/36-os idényben még nem mutatkoztak, a HVSE számára is kész gyötrelem az I. osztály. 10 csapat közül mindössze csak a 9. helyet szerzi meg, szerencséje, hogy a következő idénytől 12 csapatosra bővítik az első osztályt. Sorrendben a 9. és a 7. helyezést éri el. Ám az 1939/40-es idényben nekilódul a csapat, s a végén sikerül megkaparintania a 3. helyet, tulajdonképpen a heves megyei csapatok közül a legeredményesebben szerepel, mivel 22 mérkőzésből 30 pontot szerzett. Írhatjuk: a legjobbkor.
Az MLSZ ugyanis 1935-től fokozatosan vezette be a labdarúgás reformját, felállította a nemzeti bajnokságok rendszerét, megszervezték az NB I., NB II., NB III-at. AZ NB-s rendszer bevezetésével egyre inkább háttérbe szorultak a vidéki kerületi bajnokságok, Hatvanban is, Heves megyében is arra törekedtek a sportvezetők, hogy egyesületük bejusson az NB III-ba. Az MLSZ a módosított bajnokság rendszerét 1940 januárjában ismertette a sajtóban, miszerint a már 1935-től létező NB I., és NB II. mellé a következő idénytől bevezetik az NB III-at. Az ekkor kialakított variáció szerint ebben az osztályban külön Mátra-csoportot állítanak fel. Júliusban pedig szó volt arról, hogy az NB III-ba egy-egy egri és gyöngyösi, illetve két hatvani csapat, a HVSE és a HAC is bekerül.
Miután a HVSE a legjobbnak bizonyult a Heves megyei csapatok közül, így nem véletlen, hogy amikor augusztusban megtörténik az északi csoport sorsolása, Ungvár, Kassa, a nyíregyházi KISE és TVE, illetve Beregszász mellett ott van Eger /MOVE Egri SE/ és Hatvan /HVSE/, később Gyöngyös /Gyöngyösi AK/ csapata is.
Az első NB III-as fellépését 1940. szeptember 8-án játszotta Diósgyőrött a DIMÁVAG II. ellen, melyen 2:2 lett az eredmény. Az első NB III-as kezdőcsapat névsora: Pál – Robotka, Gáspár – Gálján, Bognár, Baráti – Cserényi, Csizmarik, Vinczka II., Barna, Varga. Az első bajnoki mérkőzésről készült tudósítás megjegyzi, hogy a HVSE végig egyenrangú ellenfele volt a DIMÁVAG-nak, az I. félidő 35. percében Gálján öngólt vétett, majd a szünet után 22 perc elteltével Vincze II. egyenlített. a 31. percben Turbéki találatával 2:1 a DIMÁVAG javára, majd öt perc múlva Csizmarik állította be a végeredményt. Ezen a mérkőzésen a HVSE-ből Pál, Gáspár, Csizmarik és Varga tűntek ki.
Az első hatvani NB III-as meccsre szeptember 15-én került sor, amikor a HVSE-PMTK mérkőzésen 1:0-ás félidő után 1:1-es döntetlen eredmény született. A hatvani gólt Vincze lőtte. A HVSE első győzelmét a következő mérkőzésen, október 31-én az SBTC II-vel szemben aratta 2:0-ra /Cserényi a 27., Vincze a 30. percben volt eredményes).
Viszont október 20-án Hatvanban a Losonc AFC 1:0-ra győzte le a HVSE-t. Ezután egy győzelem /10.27., Hálókocsi ellen 1:0/, majd egy döntetlen /11.03., III. Kerületi TVE, 1:1/. November 10-én sor kerül az első hevesi rangadóra, ahol is a GYAK-ot 3:0-s félidő után 7:0-ra győzi le! Góljainkat Tóth III., Vincze II., Varga és Vass rúgta. Ekkor a HVSE az 5. helyen szerepelt a tabellán.
November 17-én sor került a másik rivális, az egri MESE elleni találkozóra, Egerben. 1:0-s félidő után a HVSE Cserényi lévén egyenlített, majd Tóth 20 méteres lövésével megszerezte a győzelmet.
1941 májusából még egy szép eredmény: Gyöngyösi AK – Hatvani VSE 1:6 (1:1). HVSE: Pál – Csányi, Robotka – Barna, Bodnár, Varga – Vincze II., Tóth III., Cserényi, Váradi, Vass. Gólszerzők: Vincze (2), Cserényi (2), Barna, Tóth.
Végeredményben a HVSE megszerzi a 2. helyet, ezzel bemutatkozása az NB III-ban a többi hevesi csapathoz képest kiválónak mondható. Bár a ezután sorrendben csak az 5., illetve a 10. helyet szerzi meg a gárda, ám az 1941/42-es helyezése a legjobb vidéki csapatként aposztrofálja csoportjában, a jobb lehetőségekkel és nagyobb játékerővel rendelkező budapesti csapatok mögött. Természetesen a következő idényben szerzett 10. helyezés nem dicséretre méltó.
Ám ahogy mondani szokás, új szezon, új remények. s a HVSE élt is a lehetőséggel: 26 mérkőzésen szerzett 40 pontjával, és imponáló, 84:30-as gólaránnyal, első hevesi csapatként megnyeri az NB III-as bajnokságot! Sajnos ekkor a háború szele érinti hazánkat, az 1944-45-ös bajnokságokat ugyan még elindítják, de a hadiesemények miatt 1944 októberében befejezik. A HVSE ekkor a Fegyvergyár mögött a 2. helye állt.
Vissza Folytatás |