1969-1980:
Az egyesülés előtti utolsó évek
1970 tavaszán ismét félidényes bajnokságot írnak ki. Itt nincs kiesés és feljutás, így a csapatoknak lehetőségük nyílt a próbálkozásokra. A MÁV HAC-on is látszik, hogy nem nyomja a kiesési félelem terhe, s a 15 mérkőzésből 12 szerzett pontjával a 11. helyet sikerül megcsípnie. A hatvaniak közül ismét a Gáspár SE bizonyul a legjobbnak, míg a Kinizsi csak a 16. helyet foglalja el a táblázaton. Viszont mielőtt bárki is arra gondolna, hogy a Kinizsinek van a leggyengébb csapata, nagyot téved. Ugyanis a következő, 1970/71-es szezonban meglátszik, ki élt a gyakorlás lehetőségével, illetve próbálgatta a legjobb játékot, és ki nem. Ugyanis 1971 tavaszának végén a Kinizsi a 7. helyre tornássza fel magát, míg meglepetésre a favorit Gáspár SE a kiesést jelentő 14. helyen végez, a csoport utolsó, 16. helyezettje pedig a MÁV HAC. Ez volt a vasutas csapat utolsó szereplése NB-s osztályban, innentől kezdve a Hatvani Kinizsi képviseli városunkat a felsőbb régióban.
A MÁV HAC ismét megye I. osztályú, és továbbra sem sikerül szép eredményt elérnie. Az 1971/72-es szezonban a 8. helyet foglalja el. 1972 januárjában a MÁV HAC közgyűlésén úgy értékelték a csapat munkáját, hogy „A körülményekhez képest a felnőtt labdarúgók őszi szereplésével elégedettek. A két évvel ezelőtti csapatból kilenc játékos hiányzik, egyik részük abbahagyta az aktív labdarúgást, másik részük átigazolt. Helyüket tehetséges fiatalok vették át. A tavaszi szezon célkitűzése az első öt hely valamelyikének megszerzése. Szalontai Béla edző munkájával elégedettek”.
A következő szezont augusztus 30-án kezdik, s rögtön egy városi rangadóval: MÁV HAC – Gáspár SE 0:0. Az őszi szezont a MÁV HAC a 9. helyen zárta, logikus volt, hogy ennél előrébb kell lépnie. Azonban tavasszal, a 10. fordulót követően csak két helyet tud előrébb lépni, úgy, hogy előtte már megjárta a 12. helyet is. A végén pedig a 28 mérkőzésből szerzett 24 pont csupán a 12. helyhez volt elég, ami nagy csalódást okozott a hatvani futballkörökben.
Ideje volt ismét alkotnia, s az 1973/74-es idényben alkotott is. A 9. fordulótól folyamatosan az 1. helyen volt, sőt, az április 13-i forduló után még mindig veretlenül állott a tabella élén. Nem csoda, hogy hazai mérkőzéseit rendszerint 600-700 néző kísérte figyelemmel, míg az NB III-ban csak a kiesés ellen küzdő Kinizsire átlagban 350-400-an voltak kíváncsiak /ki is estek az NB III-ból/. Végülis 30 mérkőzésen szerzett 45 pontjával /18-9-3, 61-29/ sikerül megnyernie a bajnokságot a MÁV HAC-nak, pechjére ekkor nem volt felfujtás a magasabb osztályba. Támadójátékuk leginkább a tavaszi szezonban jeleskedett, mivel ekkor 33 gólt sikerült rúgniuk. Ugyan ennek eredményeképp a védelem fellazult, ennek tudható, hogy a végén „becsúszott” három vereség is.
A következő, 1974/75-ös szezonban az Országos Testnevelési Sporthivatal döntése értelmében /miszerint az NB-s osztályokban túl sok a csapat, így rontja a színvonalat/, a Heves megyei I. osztály létszámát bővítik 18 csapatosra, megszűntetik a II. osztályt, helyükbe a járási bajnokságok lépnek. Először fordul elő, hogy mindhárom hatvani csapat /a MÁV HAC, a Hatvani Kinizsi és a Hatvani Honvéd Gáspár SE/ együtt szerepel a megye I. osztályban. A MÁV HAC-tól jogosan várták el, hogy az előző évi kiemelkedő teljesítményét megismétli, vagy legalább megközelíti. Ám nagy meglepetésre 32 mérkőzés alatt szerzett 30 pontjával csupán a 8. hely megszerzésére képes /10 győzelem és 10 döntetlen mellett 12-szer szenvednek vereséget/. Innentől kezdve azonban még rosszabbodik a helyzet, sorrendben a 11., 10., 11. illetve a 13. helyen végez, csupán az 1979/80-as szezonban sikerül bekerülni a legjobb tíz közé /8./.
A Hatvani Kinizsi szereplése is elmarad a várttól. 1974/75-ben a 6. hely után ugyan sikerül megnyernie a megye I. osztályt a következő idényben, ám az NB III-ban nem tud megragadni, s a 18. hely a kiesést jelenti számára. ’78-ban és ’79-ben a harmadik, majd az 1979/80-as idényben a 2. helyen végez.
A ’70-es évek közepén a város vezetése és lakossága szeretett volna színvonalasabb, jobb focit látni. Ekkor már a Kinizsi Sporttelep felújítása befejeződött, új öltöző és új lelátó épült.
„Egységben az erő” jelszóval a város vezetés úgy döntött, hogy összpontosítja az erőket, s egyesíti a két nagy klubbot, a MÁV HAC-ot, és a Kinizsit. Megszületik a HKVSC, a Hatvani Kinizsi Vasutas Sport Club, mely a Kinizsi Sporttelepre teszi át székhelyét.
Vissza Folytatás
|