A HKVSC megalakulásának és megszűnésének körülményei
Erről a két történelmi részről egy külön fejezetben tennék kis kitérőt, mivel úgy gondolom, ennek leírása nélkül a további történések követése zavaros lenne, a „mi, miért került ide?” kérdésekre pedig nem kapnánk megfelelő választ.
Ugyanis az elmúlt évek köztudatában, leginkább a fiatalabb generációk között az a tévhit terjedt, s terjed ma is. miszerint 1980-ban az egyesülés a MÁV HAC megszűnését jelentette, tekintve, hogy a HKVSC-re utaló jelek, az egyesület körülményei erre engednek következtetni. Számtalan esetben hallottam erről, illetve a mostanában leírt sporttörténésekben is úgy vázolják fel az egyesületek közti kapcsolatot, hogy a napjaink csapatait külön veszik, de úgy, hogy a Lokomotív elődje az 1980 előtt létező MÁV HAC, s az FC Hatvan a HKVSC egyenes ági utódja. Elméletileg, a két egyesület kezdeti évében, az egyéb osztályokban való indulás erre enged következtetni /a Loki a megalakulásakor a Hatvan-Gyöngyösi Járási bajnokságban szerepelt első idényében, 1991/92-ben, míg az FC Hatvan egy évvel későbbi, 1992-es megalakulásakor a HKVSC által az NB II-ben kezdhette szereplését/.
Ám valami mégsem hagyott nyugodni: ha elvileg az egyesüléskor a MÁV HAC megszűnt, miért van a HKVSC címerében a vasutas csapat megalakulási éve, 1920, amikor a Kinizsi 1947-ben jött létre? Ennek jártam utána, s kérdéseimre a választ szerintem a legmegfelelőbb embereknél kellett keresnem: Blázi Jánosnál, ki családjával 1975-től a Hatvani Kinizsi, a HKVSC és az FC Hatvan gondnokaként 35 éve folyamatosan jelen volt a egyesület történetében, illetve Kláben Györgynél, aki ma már a Sprint Sportszer üzletvezetőjeként tevékenykedik, a HKVSC elnöke volt 1980-tól egészen 1992-ig, majd az FC Hatvan elnöke, illetve ügyvezető igazgatója 1996-ig. A két egyesület egyesítésében nagy szerepet játszott, így számomra nem volt kétséges, hogy kérdéseimre választ, sőt, megkérdőjelezhetetlen választ kapok.
Blázi Jánossal a Népkert-sporttelepen, míg Kláben Györggyel a boltjában beszélgettem, kik készségesen mesélt az akkori időkről. Elbeszélésük alapján végre összeállt bennem a kép, hogy s mint történt 30, illetve 20 évvel ezelőtt.
A város vezetése tehát elrendelte egy jobb, eredményekben gazdag csapat kiépítését. A Hatvani Kinizsiben illetve a MÁV HAC-ban is nagyon jó labdarúgók szerepeltek, s adott volt a lehetőség: egy esetleges egyesülés folytán a két csapat kiváló játékosait egymás mellett szerepeltetve egy ütős, a versenyt bárkivel felvenni képes csapatot hozhatnak létre. Ennek kidolgozásában Kláben György is aktívan részt vett. A terv az volt, hogy a két egyesületet egy klub alatt foglakoztatják, s a székhely a korszerűsített Kinizsi Sporttelep lesz. Tehát nem megszűntetik valamelyik csapatot, s sportolóit a másikhoz irányítják, hanem mindkettőt megtartva, egységben működtetik tovább. Ennek ékes bizonyítéka, hogy nem 1980 kerül alapítási évként a jegyzőkönyvbe, hanem 1920, mivel az egyesüléskor mindig a régebbi csapat alakulási évét kell figyelembe venni. Miután az egyesüléshez csatlakozott a Spartacus, illetve az 1971-ben létrejött ÁFÉSZ Vörös Meteor, tulajdonképpen innentől kezdve csak egy sportegyesülete van Hatvannak /A Honvéd Gáspár SE mellett, de az Nagygomboson volt/. Adva volt a név: Hatvani Sport Club. Csakhogy a két egyesület fő támogatója /a MÁV a MÁV HAC-nál, a Cukor- és Konzervgyár pedig a Kinizsinél/ ebbe nem akart belemenni, mivel mindketten ragaszkodtak ahhoz, hogy csapatuk régi neve is benne legyen az újban. A hosszas vita után végül is nyertek a támogatók, így lett az egyesített egyesület neve Hatvani Kinizsi Vasutas Sport Club /szépen néztünk volna ki, ha az ÁFÉSZ és a Cipészipari Szövetkezet is ragaszkodott volna egyesületük régi nevéhez, mert akkor talán kaptunk volna egy Hatvani Kinizsi Spartacus Vasutas Vörös Meteor Sport Club-ot, a HKSVVMSC-t. Szerencsére ők engedékenyek voltak/. A székhely kiválasztása egyértelmű volt, elvégre Hatvanban a város vezetése és a gyárak jóvoltából a Kinizsi Sporttelep korszerűbb volt a többi, hatvani sportpályánál, sőt, akkoriban a megye egyik legkorszerűbb sporttelepeként tartották nyílván. Viszont a neve megváltozott, a táblát levették, s lett a Városi Sporttelep. A szín adva volt, kék-sárga.
Megkérdeztem Kláben Györgyöt, miért terjedhetett el az a nézet, hogy a MÁV HAC megszűnt? Mint mondta, ez a nevek miatt volt így.
Ugyanis a szurkolók nem igazán szerették használni ezt a hosszú nevet – Hatvani Kinizsi Vasutas Sport Club -, inkább egyszerűbb volt kiejteni: „Kinizsi”. Sokan még a mai napig is „Kinizsi-pályának” hívja a sporttelepet, holott az egyesülés után már Városi Sporttelep volt a neve. De az emberek jobban tudtak igazodni a régihez, így rögtön tudták, hol található, s ezt is jobb, könnyebb volt kiejteni, mint az új nevet /ma már Népkert-sporttelep a neve/. A MÁV HAC pályája a HKVSC tulajdonába került, igaz, a ’80-as években elhanyagolták, nem gondozták.
Összességében egyik egyesület, tehát a MÁV HAC sem szűnt meg, csupán új névvel, székhelyét áthelyezve működött tovább a Kinizsivel, illetve a többi csatlakozó egyesülettel „egységben”. Kell az idézőjel, mivel a régi sportolók között azért akadt klikkesedés. A vasutasok továbbra is „MÁV HAC-osoknak”, a cukor- és konzervgyáriak „Kinizsi-seknek”, az ÁFÉSZ-esek, illetve a cipőipariak „Meteorosoknak” és „Spartacusosoknak” vallották magukat. Ennek kiküszöbölésére a vezetőség különféle rendezvényeket, közös összejöveteleket hozott össze, aminek eredménye leginkább a ’80-as évek végén lett meg. Tulajdonképpen ekkor már az egyesülés előtti időkből kevesen maradtak, ha megnézzük a ’88/89-es, NB II-es keretet, mindössze két játékos szerepelt az előző hatvani egyesület valamelyikében /Hegedűs Ernő és Füzér Zoltán, mindkettő Kinizsi/.
Természetesen szóba került mindkét úriembernél: miért lett FC Hatvan az FC Hatvan, s miért tarthatja a Lokomotív SE elődjének a MÁV HAC-ot?
Az egyesület ugyan egyre inkább szép sikereket ér el /erről később bővebben/, de a rendszerváltás okozta nehézségek miatt egyre inkább bizonytalan az anyagi helyzet, Megszűnik a TSZ és az ÁFÉSZ, mint két jelentős támogató. Ezen kívül az önkormányzat is igyekszik egyre kevesebb pénzt beleölni a sportba, a magánvállalkozók is inkább csak a szakosztályokra áldoznak, sem mint az egész egyesületre.
1991 nyarán aláírásgyűjtés folyik a régi MÁV HAC feltámasztásáért. Sokan szívügyüknek tartották ezt, közéjük tartozott Mezei Mátyás állomásfőnök is. A MÁV sporttelepen egy elhanyagolt sportpályát találnak, ahol a gazból csupán csak a kapufa felső része látszott. Az indulásnál rengeteg segítséget kaptak kaptak a herédi sportegyesülettől, kik gépekkel, emberekkel szállították el a 400 köbméter szemetet, újjították fel a locsolórendszert, közel 10 négyzetméter gyeptéglát fektettek le.
A MÁV HAC nevet viszont nem vehetették fel. Miután egy városban két "vasutas" nevű csapat nem működhetett /ugye adott volt a HKVSC/, így egy korábbi, az '50-es években használt nevet vették elő, s megalakult a Lokomotív SE Hatvan.
1992-ben a HKVSC feloszlik, a labdarúgó szakosztály helyét pedig az FC Hatvan veszi át ugyanazokkal a játékosokkal, pályával, ugyanabban az osztályban, az NB II-ben.
Röviden: ugyanaz a szituáció lépett fel, mint anno a ’20-as években, a Hatvani VSE és a Hatvani AC között. 1925-ben összeálltak, lett a MÁV HAC, majd három év múlva ismét külön váltak. A különbség csupán annyi, hogy itt az egyesülés tovább tartott, hasznosnak bizonyult. Az FC Hatvan ugyan 1992-es alapítási évvel rendelkezik, ám ez csupán annak tudható be, hogy jogilag másképp nem tudták megoldani. Mivel ha a labdarúgó szakosztály simán kilép a HKVSC-ből s FC Hatvan néven működik tovább, a licenc-jogát nem kaphatta volna meg, elvégre az NB II-es jog a HKVSC-t illette, s nem a labdarúgó szakosztályt. Ennek eredményeképp az FC Hatvannak is alacsonyabb osztályban kellett volna kezdenie. Hogy megmaradjon a licencjog, a HKVSC-t feloszlatták, külön szakosztályokra bontották, a labdarúgó szakosztály így már az NB II jogát FC Hatvan néven, egy új egyesületként átvehette.
Ha azt vesszük, mindkét, napjainkban létező egyesület elődjének nevezheti a HKVSC-t, más szemszögből csak az FC Hatvan, jogilag viszont egyik sem. Az, hogy ki melyik verziót tartja igazságosnak, döntse el saját gondolatai szerint.
Vissza Folytatás |